DLA DOMU
Zmiany klimatyczne związane z nadmierną emisją dwutlenku węgla i wciąż rosnące zapotrzebowanie na energię sprawia, że wrasta zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE). Dodatkowym impulsem do ich wykorzystywania jest obowiązek restrukturyzacji polskiego sektora energetycznego, wynikający z naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Rozwój odnawialnych źródeł energii (w skrócie OZE) jest jednym z priorytetów wymienionych w dokumencie Polityka Energetyczna Polski do 2030 roku.
Produkcja energii w Polsce nadal oparta jest na tradycyjnych źródłach energii takich jak węgiel kamienny i brunatny. Jednakże wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych i wciąż rosnące ich ceny zachęcają inwestorów do stosowania urządzeń zasilanych odnawialnymi źródłami energii (OZE). Dzięki temu, że odnawialne źródła energii pozwalają zredukować zużycia węgla, oleju i gazu, co prowadzi do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, decydując się na ich wykorzystywanie możemy liczyć na wsparcie np. w postaci dofinansowania na zakup i montaż urządzeń korzystających z OZE.
OZE - DEFINICJA
Odnawialne źródła energii to źródła energii, których wykorzystywanie – w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny – nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem. Zasoby OZE odnawiają się samoczynnie w stosunkowo krótkim czasie. Odnawialne źródła energii to również energiaa ekologiczna, nie szkodząca środowisku naturalnemu.
Ustawa o odnawialnych źródłach energii z dn. 20 lutego 2015 r. definiuje odnawialne źródła energii jako „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.
W przypadku budynków jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się energię promieniowania słonecznego, używaną przez kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne, energię geotermoalną, hydrotermoalną, aerotermoalną, wykorzystywaną przez pompy ciepła oraz energię z biomasy, wykorzystywaną przez kotły na biomasę.