POMPA CIEPŁA
Chcesz odciąć się od stale rosnących cen paliw stałych (tj. węgiel, gaz, drewno)? Najtańszą formą ogrzewania domu, a w dodatku w 100% bezobsługowym systemie na rynku jest pompa ciepła.
To urządzenie grzewcze pozyskujące energię odnawialną skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pobrana przez pompę ciepła energia przekazywana jest do systemu grzewczego i wykorzystywana na potrzeby ogrzewania wnętrz oraz wody użytkowej. Nowoczesne pompy ciepła w okresie letnim mogą również zapewniać chłodzenie budynku. Głównym argumentem przemawiającym za montażem pompy ciepła są niskie koszty eksploatacji tego urządzenia grzewczego. Mimo, iż do swej pracy potrzebuje ona zasilania energią elektryczną, przy dobrze zaprojektowanej instalacji jej pobór jest niewielki.
JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA
Miedziany wymiennik (parownik) za pomocą wentylatora odbiera ciepło z przepływającego powietrza, dzięki czemu podnosi nieznacznie temperaturę czynnika roboczego krążącego wewnątrz pompy ciepła. Dzięki temu czynnik zmienia stan skupienia z ciekłego na gazowy.
Sprężarka pompy ciepła zwiększa ciśnienie czynnika roboczego i jego temperaturę. Czynnik jest gotowy do oddania energii.
Czynnik roboczy o podwyższonej temperaturze trafia do skraplacza, gdzie oddaje swoją energię wodzie, podgrzewając ją.
Po oddaniu energii czynnik roboczy ochładza się i następuje jego skroplenie. Następuje jego rozprężenie. Czynnik z powrotem trafia do parownika.
RODZAJE POMP CIEPŁA DLA KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH
Warto poznać dwa terminy, które w przypadku pompy ciepła mają szczególnie duże znaczenie. Pompa pobiera energię, w tym przypadku ciepło, z powietrza, gruntu lub wody, z dolnego źródła. Oddaje ją z kolei do źródła górnego, czyli do odbiorników lub całych pomieszczeń. Poszczególne urządzenia różnią się źródłem dolnym, czyli miejscem, z którego pobierają ciepło.
- Monoblok – urządzenia typu monoblok składają się wyłącznie z jednej jednostki, w tym przypadku zewnętrznej, w której zawarte są wszystkie podzespoły niezbędne do odebrania ciepła ze źródła dolnego i zasilenie nim źródeł górnych. Zaletą tego wariantu jest łatwość jego montażu, a wadą nieco większe wymiary zewnętrzne oraz możliwość jego zastosowania wyłącznie w przypadku pomp powietrznych.
- Split – to znacznie częstsze rozwiązanie, które różni się od powyższego dodatkową jednostką wewnętrzną. Ta zewnętrzna skuteczna pobiera energię (ciepło) ze źródła dolnego, a druga oddaje ją bezpośrednio do instalacji. Urządzenie ma wielkość kotła gazowego i charakteryzuje się zazwyczaj cichym, niezbyt uciążliwym działaniem.
Różnice występują także w samym źródle dolnym, które
- Gruntowe pompy ciepła – w tym przypadku ciepło pobierane jest z gruntu znajdującego się w obrębie działki inwestora. Urządzenie może być zakotwiczone w gruncie głęboko lub płytko, zależnie od wersji (sondy poziome i pionowe). Wyboru odpowiedniego montażu warto dokonać na podstawie ilości wolnego miejsca na działce – poziome wymagają go znacznie więcej niż pionowe.
- Pompy ciepła powietrze-woda – bardzo popularne rozwiązanie. W tym przypadku ciepło pobierane jest bezpośrednio z powietrza i oddawane do źródła dolnego, czyli np. do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ogromną zaletą takiego sposobu ogrzewania wody użytkowej jest z całą pewnością bardzo łatwy montaż.
- Pompa woda-woda – rozwiązanie, w którym na ogrzewanie wody użytkowej zużywa się ciepło pochodzące z wód gruntowych. Urządzenia te cechują się dobrą wydajnością, lecz czasami sporą liczbą wymogów formalnych, wynikających np. z uzyskania pozwolenia eksploatacji zasobów wodnych.
NAJWAŻNIEJSZE PARAMETRY
Pompa to doskonałe źródło ciepła, które opisywane jest przez wiele parametrów użytkowo-technicznych. Należy do nich między innymi wydajność grzewcza, która świadczy o tym, jak wiele energii będzie w stanie przekazać do gospodarstwa domowego. Różnica wynika także z efektywności jej działania, czyli parametru znanego jako COP, który powinien być jak najwyższy, gdyż świadczy o ilości energii elektrycznej w stosunku do generowanego ciepła. Istotna jest także żywotność pompy, jak i poziom hałasu, a także wielkość – w tym możliwość instalacji na konkretnej działce. Wybierając dofinansowanie eko heat można dodatkowo obniżyć cenę jej zakupu, jak jednak obniżyć koszty eksploatacyjne? Wystarczy przemyśleć montaż instalacji fotowoltaicznej, która zapewni dostawę prądu do zasilenia urządzenia, a to, dzięki dostosowaniu mocy fotowoltaiki do jej zapotrzebowania energetycznego, może oznaczać zerowe koszty bieżące. Pompy to doskonałe źródło ciepła – zachęcamy do kontaktu z nami w celu ustalenia dalszych szczegółów, również na temat eko heat.
KAISAI
Nowa seria pomp ciepła KAISAI Arctic charakteryzuje się możliwością pracy w bardzo szerokim zakresie temperatury zewnętrznej, wyróżnia się także znacznie cichszą konstrukcją jednostki zewnętrznej. Oprócz możliwości podłączenia do 16 jednostek przez protokół MODBUS seria Artctic pozwala także na połączenie do 6 jednostek w systemie kaskadowym. Urządzenie wyposażone jest w gniazdo USB umożliwiające aktualizację oprogramowania i zapisywania ustawień.
Nowa aplikacja ComfortHome na tablet i telefon pozwala na zdalne sterowanie temperaturą zasilania i ciepłej wody użytkowej, przełączanie stref oraz kontrolę zużycia energii elektrycznej. Pompy ciepła KAISAI Arctic uzyskały certyfikat KEYMARK potwierdzający wysoki standard produktu i zgodność z europejskimi normami.






PANASONIC
Aquarea od firmy Panasonic to skuteczny i wydajny system pompy ciepła powietrze-woda, który ogrzeje Twój dom nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach. Aquarea może również chłodzić pomieszczenia latem i dostarczać ciepłą wodę użytkową przez cały rok. T-CAP to seria przeznaczona do modernizacji i zastosowania w nowych obiektach, utrzymująca całkowitą wydajność nawet w bardzo niskich temperaturach otoczenia.

