Q&A

DOTACJE

  1. Jak wygląda proces pozyskiwania dotacji przy współpracy z ZUBER GREEN ENERGY?
    Zostało to dokładnie omówione w zakładce „Dotacje”

  2. Co należy zrobić w razie otrzymania wiadomości z WFOŚiGW?
    Wszelkie informacje otrzymane w formie e-mail od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej należy niezwłocznie przesłać na adres biuro@zuberenergy.pl Opiekun Klienta na podstawie otrzymanej wiadomości podejmie samodzielnie wszystkie wymagane kroki i w razie potrzeby skontaktuje się z Klientem.

  3. Gdzie znaleźć status rozpatrzenia wniosku Czyste Powietrze? 
    W celu uzyskania informacji o swoim wniosku w programie Czyste Powietrze należy skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiednim dla swojego adresu zamieszkania. Jeśli wniosek został złożony przez Portal Beneficjenta, to również tam można znaleźć jego aktualny status

POMPA CIEPŁA

  1. Czy warto połączyć pompę ciepła z fotowoltaiką?
    Podczas planowania pompy ciepła w swoim domu warto się również zastanowić nad montażem paneli fotowoltaicznych. Sama pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii do wytworzenia ciepła, jednak do jego transformacji niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. Pobieranie tej energii z własnej produkcji znacznie redukuje wysokość rachunków za prąd. Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi zwiększy również niezależność oraz będzie w pełni ekologicznym rozwiązaniem.

  2. Dlaczego pompa ciepła jest tak ekologiczna?
    Pompa ciepła działa bardzo podobnie do pieców gazowych, olejowych czy węglowych, czyli podgrzewa materiał grzewczy (czynnik) w celu wytworzenia energii grzewczej, wykorzystywanej potem do ogrzania domu. Jednak przy zastosowaniu pompy ciepła nie dochodzi do emisji zanieczyszczeń do środowiska, jak to ma miejsce podczas spalania materiałów kopalnych. Wykorzystując energie pozyskaną z powietrza, wody czy gruntu, nie wydala ona niebezpiecznych związków poza obieg, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla Twoich bliskich oraz ekologiczna dla okolicy.

  3. Jak działa pompa ciepła?
    W instalacji krąży medium, które przepływając przez grunt, wodę czy powietrze absorbuje z nich energię i transportuje ją do pompy ciepła. Jest to układ zamknięty, działający podobnie jak w lodówce, z tą różnicą, że lodówka pobiera zimno, które przenosi do środka, natomiast ciepło wyrzuca poza obieg. Pompa ciepła pozostawia ciepło w domu, a wyrzuca zimno.

    Mechanizm działania pompy ciepła:
    1. Medium pobierające energie ze źródła dolnego, czyli gruntu, wody lub powietrza, transportuje pobraną energie do parownika znajdującego się w obiegu. W parowniku zimny czynnik chłodniczy zamienia się w parę. Jest to pierwszy etap, na którym temperatura czynnika ulega podwyższeniu i transportowana dalej do obiegu.
    2. Kolejny etap to sprężarka, na którą trafia czynnik już w formie pary. Dzięki sprężeniu czynnika w postaci pary, dochodzi do nagłego zwiększenia ciśnienia, przez co temperatura w obiegu znacznie wzrasta, osiągając nawet 90 stopni Celsjusza. Podgrzana para jest transportowana do kolejnego elementu jakim jest skraplacz. W wyniku kondensacji pary czynnik ulega skropleniu, a temperatura spada do 60 stopni i jest transportowana do instalacji grzewczej w domu.
    3. Ostatnim etapem, jednak równie ważnym, jest zamknięcie obiegu. Wykorzystany czynnik w formie ciekłej jest transportowany do zaworu rozprężającego, gdzie jego ciśnienie drastycznie spada do 1 bara i temperatury12 stopni Celsjusza. Czynnik wraca wtedy do pierwszego wymiennika, jakim jest parownik, dzięki temu cały cykl się powtarza.

  4. Czym jest pompa ciepła i jak działa?

    Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które przekazuje energię pozyskaną ze środowiska do centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga na co dzień obsługi, a dodatkowo nie wpływa negatywnie na środowisko. Bardzo dużą popularnością cieszą się pompy ciepła typu „powietrze – woda”, które pozyskują ciepło z powietrza. To najczęściej spotykana pompa ciepła w polskich domach, ponieważ nie wymaga dużych prac konstrukcyjnych. Dodatkowo takie pompy ciepła mogą pracować nawet przy minusowych temperaturach, dzięki czemu czyni to dom niesamowicie ekologicznymi samowystarczalnym nawet zimą. Brak emisji spalin spełnia wszelkie kryteria ekologiczności, czego nie można powiedzieć o piecach węglowych, gazowych i olejowych.

  5. Dlaczego ważne jest prawidłowe dobranie odpowiedniej mocy pompy do danego budynku?
    Do każdego budynku pompę należy dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg istotnych czynników. Ważnym parametrem jest np. punkt biwalentny, czyli moment, kiedy moc produktowa pompy ciepła, jest niższa niż zapotrzebowanie na moc grzewczą, ze względu na znaczny spadek temperatury na zewnątrz. Zależy on od lokalizacji inwestycji i najniższej temperatury zewnętrznej, występującej wdanym regionie. W Polsce przeważnie się przyjmuje temperaturę 11 stopni Celsjusza.
    W przypadku zastosowania niewystarczającej mocy pompy nie będzie ona w stanie ogrzać całej powierzchni budynku. W takim przypadku, by zrekompensować niską moc będzie działała w długich cyklach praktycznie cały czas wspomagając się źródłem szczytowym (grzałką elektryczną). Skróci to żywotność grzałki oraz znacznie zwiększy pobór prądu i koszt eksploatacji.
    Z drugiej strony pompa o zbyt dużej mocy będzie droższa, co wydłuży czas jej zwrotu. Przy niskiej temperaturze zewnętrznej, przewymiarowana pompa ciepła będzie pracowała podobnie do dobranej prawidłowo, gdy jednak temperatura zewnętrzna się podniesie, może zostać przekroczony zakres regulacji mocy sprężarki, co powoduje problemy w jej pracy. Dodatkowo zbyt mocna pompa będzie działa w krótkich i częstych cyklach, co skróci żywotność sprężarki i zwiększy pobór energii elektrycznej w momencie uruchamiania.

  6. Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?
    Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła rekomenduje się montować w zacienionym miejscu, najlepiej po północnej stronie budynku. Takie umiejscowienie pozwoli na prawidłowy odczyt temperatury zewnętrznej, zwłaszcza latem.

  7. Jak powinien być ocieplony budynek, aby zamontować w nim pompę ciepła?
    Aby osiągnąć najwyższą wydajność pompy ciepła, konieczne jest odpowiednie ocieplenie budynku materiałem izolacyjnym o optymalnej grubości.
    Przykładowe wartości:‍
    – ściany zewnętrzne, izolacja 10-15 cm;
    – strop pod nieogrzewanym poddaszem 8-10 cm;
    – stropodach i dach 20-30 cm;
    – strop nad nieogrzewaną piwnicą lub podłogą na gruncie 5-8 mc;
    – okna – co najmniej 2 szybowe.

  8. Jakie dokumenty są wymagane w programie Czyste Powietrze?
    1. Dokument wykazujący dochód, np.: ostatnio rozliczony PIT, nakaz płatniczy w przypadku właściciela gospodarstwa rolnego, dokument wykazujący dochód z zagranicy, zaświadczenie o średnim, miesięcznym dochodzie na członka gospodarstwa domowego w przypadku ubiegania się o poziom podwyższony.
    2. Numer księgi wieczystej, akt notarialny dotyczący budynku.
    3. Informacje dotyczące zamontowanych źródeł ciepła, np.: zdjęcia, tabliczka znamionowa, informacje o klasie kotła.
    Skąd pozyskać zaświadczenie do poziomu podwyższonego?
    W celu uzyskania zaświadczenie o średnich, miesięcznych dochodach na członka gospodarstwa domowego należy złożyć odpowiedni wniosek do jednego z organów, które posiadają uprawnienia do jego wydania. Może być to: gminny lub miejski ośrodek pomocy społecznej, gminny lub miejski ośrodek pomocy rodzinie, Urząd Miasta albo Urząd Gminy. W ciągu 7 dni roboczych urząd powinien wystawić powyższy dokument, który należy niezwłocznie przekazać do przedstawiciela handlowego.

  9. Jakie warunki musi spełnić mikroinstalacja w programie Czyste Powietrze?
    1. Nowa instalacja, a nie aktualizacja istniejącej. Jeśli klient ma już jedną instalację, nowa musi być podłączona pod inny licznik. Podłączenie drugiego falownika i modułów pod ten sam licznik jest traktowane jako rozbudowa instalacji i wtedy dofinansowanie nie przysługuje.
    2. Moc instalacji musi mieścić się w granicach: 2-10 kW.
    3. Beneficjent musi być właścicielem licznika, czyli stroną w umowie z zakładem energetycznym.
    4. Umowa na fotowoltaikę musi być zawarta na tę samą osobę, co umowa na pompę ciepła.

  10. Które z produktów obejmuje program Czyste Powietrze?
    1. Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (jako wymiana nieefektywnego źródła ciepła).
    2. Pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (jako wymiana nieefektywnego źródła ciepła) wraz z nową instalacją fotowoltaiczną.
    3. Możliwe jest ujęcie we wniosku kosztów docieplenia, stolarki, wentylacji mechanicznej oraz audytu energetycznego i wykonanie pełnej termomodernizacji.
    W ramach programu Czyste Powietrze nie ma można wnioskować o zwrot kosztów poniesionych na samą instalację fotowoltaiczną.

  11. Co zrobić z kominkiem po montażu pompy ciepła?
    Kominek należy trwale wyłączyć z użytku, zaplombować lub zaślepić, lecz nie ma konieczności jego burzenia. Takie działanie musi zostać potwierdzone odpowiednim dokumentem, który może wystawić kominiarz.

  12. Co zrobić ze starym kotłem po montażu pompy ciepła?

    Kocioł należy zutylizować na złomowisku oraz pozyskać zaświadczenie na druku wydawanym przez złomowisko. Druk powinien być wystawiony na beneficjenta. Powinien zawierać informację o zutylizowanym źródle ciepła i adres, z którego źródła ciepła zostało zabrane oraz pieczątkę zawierającą numer NIP złomowiska.

INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

  1. Czy instalację fotowoltaiczną warto wykorzystać w prywatnym domu?
    Zdecydowanie tak! Rosnące ceny prądu z sieci energetycznej sprawiają, że rośnie także koszt eksploatacji domowych odbiorników, w tym sprzętu AGD i RTV czy też urządzeń o większym poborze. Duże wydatki idą np. na pompę ciepła czy przydomowe ładowarki samochodów elektrycznych. Ponadto nawet znając roczne zużycie energii elektrycznej, nie będziesz w stanie zaplanować domowego budżetu, gdyż nikt nie jest w stanie zapoznać się z cenami prądu w dłuższym okresie. Montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu pozwala przede wszystkim zrezygnować w części z prądu od dystrybutora energii w wybranej lokalizacji lub zrezygnować z niego całkowicie w przypadku instalacji off-grid. Prąd uzyskany dzięki fotowoltaice możesz wykorzystać do zasilenia wszystkich urządzeń i magazynować go w celu wykorzystania w późniejszym okresie.

  2. Czy warto korzystać z paneli fotowoltaicznych?
    Zdecydowanie tak! Nowoczesne urządzenia elektryczne, mimo prób producentów, aby ograniczyć zużycie przez nie prądu, w dalszym ciągu mają negatywny wpływ na środowisko. Nie wynika to wyłącznie z samego procesu ich produkcji, lecz z bieżącej eksploatacji. Zasilanie ich prądem wygenerowanym w elektrowniach na skutek spalania węgla jest największym winowajcą problemów ekologicznych na świecie. Dzięki instalacji PV można je zasilać „zieloną energią”, czyli powstałą dzięki eksploatowaniu odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku słońca. To najpowszechniejsze rozwiązanie, które można zainstalować w praktycznie każdej lokalizacji. W naszej firmie od lat zajmujemy się montażem paneli słonecznych, poszerzamy wiedzę i dostosowujemy się do wymagań współczesnego rynku. Proces instalacji realizujemy ze zwróceniem szczególnej uwagi na najmniejsze szczegóły. Precyzyjnie określamy prawidłowy kąt nachylenia, wybieramy rodzaj konstrukcji wsporczej oraz miejsce montażu w taki sposób, aby instalacja PV była jak najefektywniejsza w swojej pracy.

    Obecnie kiedy to urządzenia elektryczne są nieodłączną częścią naszego życia, konieczne staje się szukanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Pomimo starań producentów w kwestii ograniczania zużycia prądu wciąż mają one negatywny wpływ na ekologię.Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam zasilać urządzenia energią wygenerowaną dzięki odnawialnym źródłom, takim jak energia słoneczna. Nasza firma od lat specjalizuje się w montażu paneli fotowoltaicznych, stale poszerzając wiedzę i dostosowując się do wymagań rynku. Istotnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest również opłacalność fotowoltaiki. Choć inwestycja może wydawać się znacząca, to dzięki długoterminowym oszczędnościom i możliwościom sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej, zwraca się ona w czasie. Poza tym korzystanie z odnawialnych źródeł jest ważnym krokiem w kierunku ochrony środowiska oraz wyrazem troski o przyszłe pokolenia.

    Instalacja fotowoltaiczna to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie energii elektrycznej w sposób ekologiczny i oszczędny. Dzięki niemu możemy zasilać nie tylko nasze urządzenia domowe, ale także pompę ciepła czy inne instalacje, które pobierają prąd. Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji projektu, aby zapewnić Ci optymalne korzyści.

  3. Serwis fotowoltaiki – czy warto?
    Przekonanie, że serwis instalacji fotowoltaicznej jest niepotrzebny, jest mitem. Zarówno fotowoltaika ma swoje ograniczenia i potrzebuje regularnej kontroli. Zgodnie z prawem fotowoltaika powinna zostać poddana serwisowi przynajmniej raz na 5 lat, ale zalecamy coroczne przeglądy stanu instalacji. Dzięki temu możliwa jest naprawa zanim będzie na to za późno. Coroczne serwisowanie fotowoltaiki to cena, którą warto ponieść – przegląd wykonany przez specjalistę daje pewność, że wszystkie elementy, szczególnie te związane z elektrycznością, działają prawidłowo.

  4. Jak działa instalacja fotowoltaiczna
    Aby zrozumieć skomplikowany proces działania fotowoltaiki, warto bliżej poznać schemat instalacji fotowoltaicznej. Poniżej przedstawiamy garść informacji, dzięki którym łatwiej będzie przyswoić zasadę funkcjonowania paneli.
    1. Panele słoneczne – zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny
    2. Inwerter – Zamienia prąd stały w prąd zmienny, który płynie w sieci
    3. Licznik dwukierunkowy – Mierzy energię wyprodukowaną przez instalację.

  5. Jak zbudowany jest moduł fotowoltaiczny?
    Zrozumienie schematu instalacji fotowoltaicznej wymaga zapoznania się z budową paneli. Pojedynczy moduł składa się z ogniw wyglądem przypominających małe kwadraciki. Standardowo dostępne na polskim rynku moduły zawierają 60 ogniw – połączone szeregowo w aluminiowej ramie tworzą panel fotowoltaiczny. To właśnie te niewielkie kwadraciki są odpowiedzialne za zachodzenie tak zwanego efektu fotowoltaicznego w ciągu dnia.

  6. Na czym polega efekt fotowoltaiczny?Do efektu fotowoltaicznego dochodzi pod wpływem działania promieniowania słonecznego – wówczas fotony docierające na powierzchnię ogniwa, inicjują przepływ ładunków pomiędzy warstwami ogniwa. Wywołuje to pobudzenie elektronów znajdujących się w krzemie, w efekcie czego pojawia się prąd elektryczny. Schemat fotowoltaiki jest w gruncie rzeczy mniej skomplikowany niż się wydaje, ale aby zwiększyć bezpieczeństwo instalacji, montuje się również optymalizator mocy.

  7. Czym są optymalizatory mocy?
    Optymalizator mocy jest częścią instalacji fotowoltaicznej, ale jaki jest schemat jego działania? Urządzenie stale śledzi maksymalną moc pojedynczego panelu, po czym przekazuje niezbędne dane do portalu monitorującego – dzięki temu masz pełną kontrolę nad pracą modułów i jesteś w stanie skutecznie zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Tym sposobem fotowoltaika zostaje odpowiednio zoptymalizowana, wytwarzając maksymalną ilość prądu.

  8. Co to jest falownik?
    Zastanawiasz się, co sprawia, że instalacje fotowoltaiczne tak sprawnie funkcjonują? Falownik – zwany również inwerterem – służy do przetwarzania prądu stałego na prąd zmienny, z którego korzysta większość urządzeń oraz sieci energetyczne. Jest to centrum dowodzenia schematu instalacji PV, ponieważ odpowiada za prawidłową pracę systemu. Do inwertera przyłączone są moduły, z niego też wychodzi przewód prądu zmiennego, zasilającego sprzęt w budynku. Schemat instalacji fotowoltaicznej z akumulatorami to także zabezpieczenia AC i DC, uziemienie oraz elementy konstrukcji montażowej zapewniające bezpieczne funkcjonowanie całej inwestycji.

PRZYDOMOWE TURBINY WIATROWE

  1. Czy instalacja turbiny przydomowej jest opłacalna?
    Prąd wytwarzany przez przydomową turbinę pozyskujemy z darmowej energii, którą daje nam wiatr. Nasz koszt to tylko jednorazowy koszt zakupu turbiny i jej montażu. Od momentu uruchomienia wiatraka rachunki za prąd sieciowy będę znacznie mniejsze a po ok. 8 latach całkowity koszt poniesiony na zakup i montaż turbiny zwraca się w 100%. Później turbina generuje dla nas już tylko czysty zysk!
    Turbiny 2kW/230V średnio generują produkcję dzienną w przedziale 9-25 kWh/dobę, w zależności od konkretnych warunków wietrznych w danej lokalizacji. Tak więc, w skali roku turbina 2kW produkuje średnio 2400-3300kWh. Należy pamiętać, że odpowiednie warunki wietrzne to najważniejszy czynnik wpływający na wydajność przydomowej elektrowni wiatrowej.

  2. Czy mogę zdalnie monitorować pracę turbiny ?
    Aktualną oraz okresową pracę turbin wiatrowych można monitorować przez bardzo wygodne aplikacje współpracujące z falownikami w trybie on-line. Są dostępne do wglądu w każdej chwili pracy turbin, na urządzeniach mobilnych dla systemów Adroid oraz IOS.

  3. Czy w razie bardzo silnych wiatrów turbina dla bezpieczeństwa sama wyhamuje ?
    Kompletna turbina jest przygotowana tak, że do prędkości wiatru 25m/s (czyli 92km/h) jej bezpieczną pracę stale monitoruje kontroler wraz z rezystorami hamującymi.
    Natomiast, jeśli instytut IMGW ostrzega przed huraganami przekraczającymi prędkość wiatru 100km/h, to należy – dla bezpieczeństwa zwłaszcza mocowań i skrzydeł – wyłączyć wiatrak specjalnym ryglem sterującym. Pojedyncze, krótkie i nawet silne porywy wiatru nie są dla turbiny niebezpieczne.

  4. Czy przydomowa turbina wiatrowa jest głośna?
    Turbiny są bardzo ciche – to nowoczesna turbina zaprojektowana tak, że dźwięk wytwarzany przez nią porównywalny jest jedynie z szumem liści na wietrze. W odległości ok. 15-20 m od niej staje się kompletnie niesłyszalny i miesza się z innymi odgłosami wokół nas (szum wiatru, przejeżdżających w oddali aut, pracujących urządzeń, itp.) Warto zauważyć, że turbiny wiatrowe pracujące na dużych farmach wiatrowych są nieporównywalnie bardziej głośne i nie można w ogóle się tym sugerować przy rozważaniu zakupu turbiny przydomowej.

  5. Czy mogę połączyć turbinę przydomową z już istniejącą fotowoltaiką lub zainstalować je jednocześnie?
    Turbina wiatrowa stanowi świetne samodzielne źródło energii dla budynku, ale też jest doskonałym uzupełnieniem dla fotowoltaiki. I to jest zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie – połączenie tych dwóch technologii. Turbiny wiatrowe dają możliwość połączenia ich z panelami słonecznymi. Polskę często w ciągu całego roku przykrywają chmury, natomiast wiatr wieje równie często i to przez całą dobę a nasila się nierzadko wieczorem i w nocy. I wtedy elektrownia wiatrowa produkuję dla nas nieustannie darmowy prąd ! Natomiast panele słoneczne, nawet po bezchmurnym dniu, kończą wtedy swą pracę nie generując już żadnej energii. I dlatego właśnie te dwa systemy świetnie się uzupełniają i w bardzo znaczący sposób poprawiają bilans energetyczny budynku. Warunkiem działania takiego nowoczesnego i wydajnego systemu jest jedynie posiadanie dla tych urządzeń 2 odpowiednich i niezależnych falowników.

  6. Co jest lepsze – turbina wiatrowa czy panele fotowoltaiczne?
    Zdecydowanie więcej energii, zwłaszcza w polskich warunkach pogodowych, dają turbiny wiatrowe (wg raportu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziały Energii Elektr. za rok 2021). Turbiny pozwalają na uzyskanie 2-3 krotnie większej produkcji prądu niż fotowoltaika. Natomiast w połączeniu z fotowoltaiką uzyskuje się aż 10 razy więcej energii niż przy samych panelach (patrz odpowiedź na pyt.7) Zarówno panele jak i wiatraki wykonuje się z trwałych i solidnych materiałów, ale panele fotowoltaiczne są dość wrażliwe na skrajne warunki pogodowe – grad, zamarzającą na powierzchni paneli wodę, ekstremalnie wysoką temperaturę… Natomiast turbiny wiatrowe, wytworzone z wysokiej jakości stali, są bardzo odporne nawet na skrajnie trudne warunki pogodowe. Oczywiście zarówno panele jak i wiatraki (jak każde urządzenie mechaniczne) powinny być na bieżąco serwisowane, aby działały sprawnie i długo.

  7. Czy to prawda, że każdy wiatrak wywołuje tzw. efekt migotania cienia (stroboskopowy)? Obawy związane z tym zjawiskiem w przypadku turbin przydomowych są całkowicie bezpodstawne (są po prostu tzw. mitem). Łopaty takiej turbiny obracają się zbyt wolno, aby zjawisko migotania wywołać.

  8. Czy małe turbiny są niebezpieczne dla ptaków?
    Małe, przydomowe turbiny nie stanową absolutnie żadnego zagrożenia dla ptaków – pojedynczą, niedużą turbinę o niewielkiej rozłożystości skrzydeł ptak po prostu omija bez problemu, mając wokół wiele miejsca na wykonie tego „manewru”. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku wszelkiego rodzaju wysokich słupów czy np. trakcji elektrycznych, gdzie jej podpory stoją w regularnej odległości od siebie a nie mówi się tu o żadnym niebezpieczeństwie dla ptaków. Ptaki natomiast niestety często giną lub są ranione w wyniku uderzenia w niewidoczne dla nich szyby budynków czy w kolizji z pojazdami. Problem w jakimś procencie może dotyczyć tylko dużych farm wiatrowych, gdzie stosunkowo blisko siebie na dużym terenie stoi wiele turbin z bardzo długimi skrzydłami. Choć i w tej dziedzinie powstają już systemy monitorujące lot ptaków krążących w pobliżu turbin i w razie realnego zagrożenia system wyłącza silnik urządzenia.

  9. Turbiny, a promieniowanie elektromagnetyczne – emisja tego promieniowania jest niższa niż w przypadku sprzętu domowego.
    Każde urządzenie generujące przepływ prądu wytwarza pole elekromagnetyczne włącznie z tymi, które są cały czas bardzo blisko nas w domach czy biurach. Wiatraki natomiast usytuowane są w znacznej odległości od miejsc w których przebywamy.

  10. Chcę sam zainstalować turbinę przydomową. Czy mogę i czy jest to skomplikowane?
    Tak, oczywiście jest to możliwe, ale usterki powstałe na skutek nieprawidłowego montażu nie zostaną uznane w ramach gwarancji.

  11. Czy można otrzymać dofinansowanie do zakupu turbiny?
    W Polsce funkcjonuje już kilka programów pozwalających na dofinansowanie inwestycji w OZE a w planach są kolejne ( np. „Moje Ciepło”, „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”). Program „Energia dla Wsi” to dotacje dla mieszkańców terenów wiejskich na inwestycje w fotowoltaikę i turbiny wiatrowe – nabór jest ciągły a ruszył w styczniu 2023. Dofinansowanie można będzie uzyskać aż do 100% kosztów kwalifikowanych.

  12. Czy zakup turbiny wiatrowej dla firmy można traktować jako koszt?
    Tak, oczywiście można.

  13. Czy mogę wziąć turbinę wiatrową w leasing?
    Tak, turbina wiatrowa może być leasingowana.

  14. Czy można kupić turbinę na raty?
    Tak, turbinę można kupić w systemie ratalnym.